Červenec 2010

...aneb Velké Losiny

31. července 2010 v 20:16 | Werika |  Říkejme tomu deník
Jak jsem zvedla svůj přesezený zadek ze židle a jela na výlet...
V neděli (25.7.) se konal rodinný výlet do Velkých Losin - pokud vím, je to v Jeseníkách (na zeměpis jsem tupá ^^). Kromě zbytečností jako kapesníky a brýle jsem si přibalila do tašky taky veledůležitý blok s propiskou (ovšem neuvědomila jsem si, že svítí, když píšu, takže se na mě lidé při exkurzi asi dívali dost divně... a možná taky proto, že jsem byla jediná, kdo si něco psal :D) a foťák. Ten to taktak vydržel, a když jsem jej včera zapojila do počítače a hodlala nahrávat fotky, vybil se úplně a chcípl. Takže to tu máte dneska. Čekejte kopu žvástů a pár "povedených" fotek :D (kdo má zájem pouze o druhou část, nechť si klikne na "Celý článek" a neobtěžuje se číst první část ;))

• 1040 - Opouštíme můj milovaný domov :D Odmítám si vzít bundu, ale jsem k tomu drasticky přinucena. Obloha vypadá, že by nás docela ráda osvěžila deštěm... No, naštěstí jedeme autem ^^
• 1040 - 1240 - Nahoru, dolů, doleva, doprava... zkrátka přes kopce všech druhů. Snaha o zadržení nevolnosti vychází jen zčásti.
• 1240 - Zastávka na oběd v restauraci, jejíž jméno upadlo do hlubin zapomnění. Prohlížíme jídelní lístek. Smažený sýr, smažené tvarůžky, smažené žampiony, smažený květák, smažený pangasius... no vypadá to, že tu máme přesmaženo.
• 1350 - Příjezd, nástup k zámku, mám čas akorát tak vycvaknout dvě tři fotky, aniž bych stihla zkontrolovat jejich kvalitu *omluva, ale jakože to neberete na vědomí ^^* a foťák varovně bliká,že mu dochází baterka. Ve dvě naklušeme dovnitř, kde se nesmí fotit. Tedy smí, ale za 100,-? No potěš kotě. To nezaplatím.
• 1400 - 1500 - Prohlídka zámku a...

mé poznámky:
Zámek byl založen v 16. století Janem mladším ze Žerotína, který taky založil místní lázně a papírnu (o té později). Je postaven ve dvou architektonických stylech - renesanci a baroku.
Zámek Velké Losiny nechvalně proslul čarodějnickými procesy, při kterých bylo zabito přes 300 nevinných lidí. (pro peníze, vetšinou) Vedl je inkvizitor Jindřich František Boblig. 
V roce 1802 zámek získali Lichtenštejnové. Posledním majitelem zámku byl Ludvík Anton, poté se Velké Losiny v roce 1945 staly majetkem státu a o rok později se otevřely brány pro veřejnost a turisty.

Zajímavost: víte, odkud pochází slovo "kredenc" a co znamená? Toto slovo je latinskégho původu - od "kredére" - věřit, důvěřovat. Je tomu tak proto, že renesance byla známá častými pokusy o travičství a proto bylo na hostiteli, aby zajistil bezpečí svých hostů.

Tak to by asi bylo to nejdůležitější. Doufám, že jsem vás neunudila k smrti, ani nespíte či jste neupadli do bezvědomí... ^^ Jedeme totiž dál:

• 1500 - Vyrážíme směr papírna. Cestou diskutujeme o problémech světového měřítka, jako proč ten most má zábradlí pouze na jedné straně a jak vysoký musí být kopec, aby se považoval za horu... (ano, tuhle filozofickou myšlenku jsem vypustila z úst já a rodiče z ní dostali záchvat smíchu :D)
• 1530 - 1630 - prohlídka ruční papírny, poslední fungující v České republice. Založena v 90. letech 16. století Janem mladším ze Žerotína (viz výše). Zajímavým faktem je, že se v ní za rok vyrobí stejné množství papíru, jako v normální papírně za jeden den! :-D Po prohlídce následuje má oblíbená část - toiž nákup suvenýrů ^^ (samozřejmě, že i ten zbytek mě baví... jen si strašně ráda nechávám vzpomínky na různé výlety ^^) V 1700 odjezd domů (naštěstí jinou cestou, při které se můj žaludek a kinetóza dočkaly klidu), 1845 příjezd - dobro došli :D

A nějaké ty fotografie. Bylo zataženo, ale nepršelo - naštěstí :)) Pro plnou velkost - klik pravým tlačítkem a "Zobrazit obrázek". :)


Scratching - kresba ruky

24. července 2010 v 20:03 | Werika |  Kresby
Víte, že už je skoro polovina prázdnin za námi? Úžasná představa, viďte? :D Každopádně, právě teď to u nás rozhodně nevypadá, že je jakési léto. Osmnáct stupňů nad nulou, vlezlý vítr a déšť. Taková idylka :) (né, nemám ráda zimu v létě. Já chci teplo!!! :O)

Víte, jak jsem vám tehdy slibovala spousty a spousty kreseb? No, tak teď už je asi čas to opravdu splnit. Jak jsem řkala, jsou focené Canon fotoaparátem, protože jsem je kreslila do svého dvousetstránkového bloku a ten se do skeneru jaksi nevleze ^^

Tahle kresbička už bude mít pár měsíců za sebou. Je ještě ze školních přestávek, možná tak květnová, snad i starší. Pokus o zachycení mé ruky - ty mi sakra nejdou, ať se snažím, jak chci. Omluvte prapodivnou barvu končetiny na obrázku, připomínající vybledlou oranžovo-červenou tapetu, neměla jsem k dispozici pleťovou pastelku a musela jsem experimentovat. No, taky to podle toho vypadá... ^^'

A přichází stará známá tabulka s fakty :)

Doba kresleníJak si to mám po tak dlouhé době pamatovat? :D Či já vím... 2 - 4 přestávky?
FormátA4, a samotný obrázek... uhm... A5?
TechnikaTužka HB + oranžová, růžová, červená, žlutá a bílá pastelka :D
PředlohaMá vlastní ruka ^^
Hodnocení***/***** (3/5)
PoznámkaTrošku mi to ujelo, když se na to teď dívám... Opět se můžu "omlouvat" tím, že je to má první kresba ruky podle předlohy ^^'

Kresba ruky

Stopy melodie

17. července 2010 v 20:24 | Werika |  Rádoby poezie

Taky nesnášíte bouřky? U nás se právě jedna odehrává. Opravdu potěšení pro sluch. Blesky mi nevadí, déšť mám ráda, ale ty hromy! To je kravál!

No nic, raději jdu psát tenhle článek, abych se rozptýlila a uklidnila z toho vážně-sakra-blízkého-a-ohlušujícího hromu, který nás poctil návštěvou před chvílí.
No a hlavní téma článku? Už asi tušíte podle rubriky... Máme zde opět něco, co troufale nazývám poezií. Včera v noci jsem nemohla usnout a náhle mi na mysli vyvstala tahle báseň, takže jsem rychle vstala a zapsala si ji na kus papírku, protože ráno už bych si ji nepamatovala. Postel holt dodává inspiraci. :D
Varuji vás, mí rodiče se mě po přečtení ptali, jestli jsen něco nečuchala, takže je asi dost divná :D A to mně přitom přijde taková - v rámci možností - normální ;D Nuže, tady ji máte - přeji co nejhezčí čtení :-D I když... Varuji vás, je to asi trochu těžké na pochopení.

Klavírní šlépěje
v řece minulých slov
rozezněly nenapsanou píseň
a dobrovolně polámaná loutka
se stala neztraceným nálezem

Lhářka objevila pramen
a v prachu šedých chryzantém
jej umlčela
a napila se sucha

Supertajné armádní záznamy - pohled do zákulisí

14. července 2010 v 20:16 | Werika |  Hrát si na filosofa...
(Tento článek je myšlen jako vtip-recese ^^ Pochopte to, já nemám nic proti VÁM, mám něco proti vašmu STYLU PSANÍ a sprostých urážkách.)

Kašlu na to. Je to vážně marný boj :D Co tím myslím? Snaha někoho "změnit". Konkrétně někoho, kdo píše tím stylem, jaký je pOuZhitý tHádYyHł€.
Nezdá se vám, že čeština je krásný jazyk plný možností, na kterém není nutno nic měnit? Já takový pocit mám. A nejsem sama (viz Annie H.). Jenomže na druhé straně stojí armáda, odhodlaná se za každou nepatrnou a i slušnou kritiku bránit nejen zuby nehty, ale také sprostými slovy. A proč? Právě kvůli tomu, že oni zřejmě mají pocit, že jazyk český ještě potřebuje vylepšit.

A vzali to opravdu razantně.

(Ehm... promiň, Aiko, ale jsi taková růžovoučká a to se k článku perfektně hodí ^^)

Velmi mazaným způsobem jsem pronikla do jejich řad a mohla zhlédnout jejich přísně tajný plán. Pořídila jsem si kopii a teď jej představím světu. Dámz a pánové, držte si klobouky i jiné části oděvu, protože toto bude jízda NaHoRu a dOlŮ. :D

1. Pravidla pro vstup
Kritéria:
Věk - nejlépe kolem 12 let, avšak bereme i starší.
Pohlaví - nehraje roli, ale mnohem více našich členů jsou dívky
Koníčky - malování se, růžová barva, focení se apod. + vlastnit blog (povinné!)

2. Kód
Popis:
Kvůli bezpečnosti jsme se rozhodli vynalézt tajnou šifru, která zamezí našim protivníkům číst naše zprávy. NaVrHujEmE pRoTO pSáT tAktO, jE tO sKOrO nEprOlOmItElNý KóD. Pro větší efektivitu je také žádoucí zaměňovat písmena za jiná, například "W" místo "V", "Q" místo "K" apod. Další trik je některá písmena (především samohlásky) psát vícekrát za sEeEbOuUu (←názorná ukázka) či přidávat přebytHečná pHísmena a používatinkat zdrobnělinky. Pokud usilujete o maximální utajení, používejte také spřežky a znaky €, Đ, Ł, ł, $ a další, které můžete dosadit místo normálních písmen. Nyní následuje kvalifikační test.

3. ThEstHícZeQ
ÚkHolL:
ThEeĎ mUsÍtHe prZecZtinQaAt tHentHoOo tH€xtHícZeQ, aBystHeE se mOhŁi stHát cZlen€cZQem aRmÁdQy. vYlUsHtěThEe VzQazHícZeQ a pRzHeEepiShtE hO do kOlonQy nÍzHe. nA tHentHo úQolícZeQ mÁt€ mInUtQu a pŮł.

Vyluštěný text:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

4. Další kroky (poskytnuty po vyřešení předchozího testu)
Následuje:
Gratulujeme. Úspěšně jste se rekvalifikoval/a pro naši armádu. Nyní vás můžeme zasvětit do našich cílů a také způsobu boje. Za každé příležitosti držte tyto údaje v maximálním utajení!

5. Cíl
Za co bojujeme:
  • Sehnat co nejvíce členů, tj. ukázat ostaním, že nejlepší je být s námi
  • Za propagaci růžovoušQé barvišQy!
  • Za in a cool národ
  • Za inovaci češtiny (mimojiné prOtHo tHaQy píSh€m€ tHááQtO)
  • Za obrázky beze zdrojů a autorských práv
6. Způsob boje
Jak se bránit nepřátelům:
NaShiI uUuhŁavNí n€prZáTeŁé jsOu pRz€devším bŁoGeřIiI, kt€rZhÍí pRoPaGuJí aUtOrSkHá PráVa a ne-cOOl a ne-iN cZestHinQu. (pro rychlejší spád ji nyní s hanbou použijeme též.) Mají moc zastaralé a konzervativní názory a je to vesměs primitivní obyvatelstvo. Musíte počítat s jejich občasnými nájezdy na vase blogísky a jejich snahu o poučování či "napravení".
• Nejdůležitější taktika je držet spolu. Pokud je jeden člen napaden, dá o tom neprodleně vědět ostatním, jemu nejbližším členům armády a ti ihned přijdou na pomoc.
• Klasický a účinný postup při napadnutí je okamžitý protiútok. Velmi žádané je použít slovní urážky a to jak autorského blogera i jeho blogu a přátel. Pamatujte si, že vždy máte pravdu a nenechte se zviklat řečmi a neartikulovanými výkřiky, které tito tvorové budou vydávat.
• Nepolevujte ani na chvíli a samozřejmě nezapomeňte pOuzHívaTh naSh€ pHísMoO. To útočníky zmate a zpomalí jejich reakce, jelikož budou nuceni luštit náš kód. Pokud nepřátelé odpovídají na váš blog, je vhodné odříznout jim přístupovou cestu, tj. zakázat vkládání komentářů.

7. Závěr
Nakonec:
Od této chvíle jste plnohodnotným členem naší armády. Děkujeme vám za ochotu se k nám připojit. gO pInK, gO!

---

A na můj závěr: trvalo mi neskutečně dlouho to sepsat XD

Brand new eyes

13. července 2010 v 14:47 | Werika |  Kresby
(Název jednoho alba od Paramore)

*chtěla jít na koupák, ale byla bouřka, takže nakoncec nešla a místo toho tu sedí s nohoma na repráku a láduje se borůvkami, malinami a rybízem a poslouchá... jo, Paramore*
*včera jsem napsala ultradlouhý podrobný článek o nebezpečnosti a užitečnosti Facebooku, pak ho dala do rozepsaných a co my z něj zbylo? Dva řádky. fk!*
Včera jsem si definitivně uvědomila, jak ubohé mé "kresby" jsou. Jak ubohá jsem já. Vážně jsem chtěla jít, napsat zatraceně sprostý článek a smazat blog. Asi by to bylo nejlepší řešení. Ale pak jsem si řekla, že zrušením blogu se v kreslení nezlepším, tak jsem si akorát našla fotku na devARTu a něco podle ní načmárala. Podle mě to není zas tak hrozné, ale ještě mám co dělat, aby to bylo aspoň přijatelné. Tak se dolů raději mrkněte se zavřenýma očima. Předtím tu ale máme pár faktů.

Doba kresleníPřekvapivě chvilka... kolem 30 minut.
FormátKresleno na A4, ale samotná kresba by se vešla na A6..
TechnikaTužka HB (náčrtek) & 8B (dokončení)
PředlohaTadý. (chtěla bych takové oči <3)
Hodnocení***-/***** (3,5/5)
Poznámka
Na to, že je to můj první pokus nakreslit oko... Mohlo to dopadlout i hůř. (Cree: Ale i líp, že jo. A neříkej mi Cree!)
btw: je to foceno, neskenováno. & ten kartáč nahoře jsou vlasy a obočí.

Brand new eyes (kresba oka)

Klíč

11. července 2010 v 14:23 | Werika |  Fotky
Tak nám to tu zeje prázdnotou, blog si vesele chátrá a nikomu to nevadí. Tak budeme na chvíli předstírat, že to vadí a přidáme nějaký rádoby článek s rádoby uměleckými fotkami. Máte radost? :D
Já vím. Nemusíte to skrývat ^^'
Chtěla jsem napsat něco strašně chytrého, oduševnělého a vyspělého, ale velmi rychle jsem zjistila, že toho nejsem schopna :D Takže místo toho se dočkáte jen pár řádku o n(ě/i)čem.

Skládka (ne)smyslů:
= Včera jsme byli na kolech. Vyjela jsem čistá, neporušená a s nula štípanci. Vracela jsem se špinavá, odřená a napůl sežraná od komárů. Osm nových štípanců. Proč nepili krev někomu jinému? (a to doslova)
= Já fakt nemůžu mít ani jeden den štěstí. Včera a dneska jsem měla být na tom kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou. Kde místo toho jsem? Otrávená doma. Jeden kurz se "z rodinných důvodů" odkládá na září a u druhého je pořadatelka v nemocnici. Ne že bych jí to přála, ale proč zrovna teď? Kuá!
= Přepisuju Elesteu. Ne, že by byla špatná, spíš krátká. Viděli jste někdy kapitolu o jedné stránce?
= Lack of inspiration!!!

Víte co, raději sem dám ty fotky, než řeknu něco, čím potvrdím svoji demenci. Blogužel (můj novotvar :DD) jsou pouze dvě ^^


Welcome, green fantasy - layout

7. července 2010 v 11:57 | Werika |  Grafika
Tak se nám Werika vrátila z chalupy a má s sebou layout. Tentokrát však ne pro sebe, nýbrž na přání pro týnku06. Přála si něco s motivem fantasy, a to buď v zelené, oranžové či hnědé barvě. A dočkala se.

Já vím, nevypadá nijak složitě. Ale řeknu vám, že výroba je daleko složitější. Základ, tedy tvar stránky a záhlaví, jsem vytvořila v Inkscapu, pak jsem půl hodiny strávila hledáním vhoného obrázku, který jsem nakonec našla a zbytek jsem dopatlala v Gimpu. No, celkem mi to zabralo okolo dvou hodin. Asi se to zdá jako dlohuá doba, ale já v grafice ještě nejsem tak zběhlá ^^
Chtěla jsem layout vytvořit se svými obrázky, ale kdo by chtěl mít na blogu vzhled s mými čmrkanicemi? Proto jsem použila tento úžasný obrázek od sandary (sandara.deviantart.com) na záhlaví a jednu z těchto povedených textur od buzillo-stock.deviantart.com. Rozlišení layoutu je 1280x1024, takže jej stejně nemůžu použít pro sebe :)

Tento lay je již "zabraný", ale pokud byste měli zájem, ráda vám vzhled na přání vyrobím :) Stačí napsat do komentářů.

Zde můžete zhlédnout náhled layoutu:

Doufám, že se vám layout líbí :) Přece jen je to jeden z prvních "složitějších" vzhledů, které jsem vytvořila, a taky už jsem trochu vyšla ze cviku ^^ Co se vám zamlouvá a co byste naopak změnili, můžete vypsat v komentářích :)